Amennyiben gyakran látogatunk egy wellness vagy fürdő szaunázójába, akkor könnyen megszokhatjuk, hogy a szaunázás szinte kellékek nélkül is kiváló relaxációs program. Gyakorlatilag néhány alap kelléket leszámítva valóban nincs szükségünk másra, de pár plusz kiegészítővel még jobbá tehető a szauna élmény.
Alap felszerelés szaunázáshoz
Ahhoz, hogy beléphessünk a szauna kabinba, gyakorlatilag nincs is másra szükségünk, mint egy nagyméretű törölközőre, melyen helyet foglalhatunk és kényelmesen elhelyezkedhetünk, anélkül hogy testünk a szaunapaddal érintkezne. Ez a törölköző lehet a sajátunk, de gyakran külön erre a célra tartott szauna törölközőt is kérhetünk a helyi személyzettől.
Bármelyik opcióval is éljünk a legfontosabb amit tartsunk szem előtt, hogy a törölköző anyaga lehetőség szerint ne tartalmazzon műszálat, mert abból káros anyagok is párologhatnak, illetve a gyakori használat miatt hamar tönkre is mehetnek.
Szaunaruha
Most már hazánkban is egyre jobban terjed a fürdőruha nélküli szauna használat. Azért, hogy még se mezítelenül járjunk a szaunán belül, javasolt lehet egy úgynevezett szaunaruha, vagy szaunaszoknya beszerzése, mely egyaránt alkalmas lehet férfiak és nők számára is.
Az átlagos fürdőruha használata ugyanazon elv alapján nem ajánlott, mint a műszálas törölköző. Azonban ez esetben a nedves ruhából kipárolgó klóros víz még egészségtelenebb lehet belélegezve. Amennyiben nincs választásunk és rákényszerültünk a fürdőruha használatára akkor javasolt mindenképp száraz ruhában belépnünk.
Illóolajok
A szauna immunerősítő tulajdonságát, regeneráló és relaxációs funkcióit tovább erősíthetjük, vagy kiegészíthetjük szauna, illetve illóolajokkal. A felöntések során keletkező páradús levegő hatékonyan közvetíti az illóolajokat, így azok a légzésen és bőrünkön is kifejtik hatásukat.
Fontos, hogy törekedjünk a természetes, esszenciális illóolajok használatára. Ezek aromás növények gyökeréből, kérgéből, szárából, leveléből, héjából, gyantájából, törzséből, hajtásaiból, többnyire vegyszermentes úton kinyert illékony olajtartalmú kivonatok. Színtiszta formájukban rendkívül tömények, ruhán nem hagy maradandó foltot, szabad levegőn viszont rendkívül gyorsan elpárolognak.
Figyeljünk arra, hogy a citrusfélék kivételével a gyümölcsök nem tartalmaznak illóolajokat. A helyenként kapható gyümölcsös (pl.: banán, kókusz, cseresznye, papaya, mangó, eper) illóolajokként árult szintetikus aromák, tulajdonképpen a kőolaj finomítás melléktermékeiből előállított vegyszerek.
Érdemes szót ejteni még az ún. szaunaolajokról. Ezek kifejezetten a szaunába szánt keverékek, melyek rendszerint természetazonos, vagy mesterséges aromákból készülnek. Használat előtt azonban javasolt az illóolajok és szaunaolajok esetében tájékozódni az olajok eredetiségéről.
Mindazon által a szaunák világában jól behatárolható az illóolajok egy olyan halmaza, melyet minden szaunamesternek is eszköztárát képezi. Ezeket bármikor bátran használhatjuk mi magunk is.
Légzéskönnyítő illóolaj keverék
Eukaliptusz és mentol tartalmánál fogva belélegezve a légutakban kellemes friss érzetet kelt, elősegíti a légutak átjárhatóságát, a könnyedebb légzést.
Citrusos, frissítő természetes illóolaj keverék
Ezek a frissítően tiszta citromos, narancsos aromák némi mentával vérpezsdítő atmoszférát teremtenek bárhol, ami által sokkal frissebbnek érezzük magunkat a szaunában is.
Ciprus illóolaj
Illata kiegyensúlyozó és egyben stimuláló hatással van az érzelmekre frissítő és élénkítő hatású olaj. Erős hangulatingadozás és szellemi túlhajszoltság esetén alkalmazzák, az örökzöld ciprusfa természetes illata pedig segít a pszichikai egyensúly elérésében. Emellett légúttisztító, keringésfokozó és szagtalanító hatása is említésre méltó.
Japán Menta illóolaj
Különösen magas mentoltartalmú illóolaj! Tisztíja a légutakat, intenzíven frissít, szellemi fáradtság esetén élénkíti az elménket.
Rozmaring illóolaj
A rozmaring illóolajának belélegzése segíthet a különböző agyi funkciók javításában. A rozmaring illóolaj jellegzetes illata már önmagában javítja a hangulatunkat, kitisztítja az elménket és a gondolatainkat.
Eukaliptusz illóolaj
Kellemes, friss illatú illóolaj a szaunázók egyik legkedveltebb illóolaja. Az eukaliptusz illóolaj belélegezve frissítő, élénkítő és koncentrációnövelő tulajdonságai mellett kitűnően tisztítja a légutakat, így segíthet a felső-légúti megbetegedések enyhítésében is.
Borsmenta illóolaj
Élénkít, segít eloszlatni az álmosságot, javítja a légzés hatékonyságot így természetes módon csökkentheti a fáradságot, növelve az éberséget, és előmozdíthatja a tiszta gondolkodást.
Citrom illóolaj
A citrom illóolaj erős fertőtlenítő hatással rendelkezik a légtérbe párologtatva. A citromos illóolajok párologtatásával megelőzhetők az olyan légúti fertőzések, mint az influenza, mivel már a légtérben elpusztítja ezeket a kórokozókat.
Kakukkfű illóolaj
Vírusellenes, baktériumölő hatása miatt megfázásos és influenza szezonban, különösen felső légúti problémák, hurutok esetén előnyös az alkalmazása.
Levendula illóolaj
Jó hatásfokkal alkalmazható légzőszervi panaszok esetén. Kiváló bőrápoló kozmetikai készítményekbe összetevőként.
Szibériai fenyő illóolaj
Az örökzöld fenyő illata jótékonyan hat a légzőszervekre, téli meghűléses időszakban különösen hasznos a szaunában
Szauna szett
Még egy fontos kellék szett áll rendelkezésünkre a teljes értékű szaunaélményhez. Ez pedig nem más mint a felöntésekhez használt dézsa és a hozzá tartozó merítő kanál. Ezen webáruházakban különböző méretekben és anyagokból készülve is megtalálhatjuk ezeket a szetteket Kezdve a hagyományos fából készülttől az acél és alumíniumon át egészen a biokompozit anyagokig. Ezek közül ki-ki választhatja a maga ízlésének valót.
A szaunázáshoz nem csak az eszközök szükségesek, hanem a szabályait is ismerni kell. A Szaunázás szabályai című cikkben erről írunk részletesen. Az Infraszauna helyes használata című cikkben pedig tanácsokat adunk a helyes használathoz.
Összefoglalás
Szauna kellékeink megválasztásánál legyen szó a törölközőnkről, vagy a bent használt illóolajokról, fontos hogy mindig szenteljünk figyelmet az alapanyagokra melyekből készültek és minden esetben törekedjünk a természetes alapanyagokból készült szerek és kellékek használatára.
Hasznos cikkek:
Leave a Reply